Autor Wątek: Ichimoku i piramidowanie  (Przeczytany 7768 razy)

Greg68E

• Administrator
  • Full Member
Ichimoku i piramidowanie
« dnia: Wrzesień 18, 2015, 19:59:23 »
Witam
Myślę że jednym z istotnych elementów tradingu to prowadzenie pozycji, począwszy od prostego wejścia ustawienia sl i tp poprzez pierwsze dodawanie lub gridowanie pozycji a na piramidowaniu blokowym skończywszy. Piramidowanie jest niezwykle dochodowe ale..... złe zaaplikowane może wyzerować konto.
Chcialbm z z szanownymi kolegami na ten temat podyskutować by jak najbezpieczniejsze i jednocześnie najbardziej dochodowe zasady piramidowania ustalić. To co przedstawiłem na kursie nie jest złe R:R 1:10
Stosunkowo małe ryzyko, ale przyznam że czasem gdy fantzja ułańska mnie poniesie i operacji naotwieram to od 50 do 100% zarabiam na jednym sygnale tylko. Pewnie jest to dużo większe ryzyko aniżeli 2% i tu właśnie jest pies pogrzebany, znając dobrze strategię mając do dyspozycji zasięgi fal, które są bardzo precyzyjne można to samo zarabiać przy małym ryzyku i bez „nerw”.
Ostatnio na skypie pokazały się bardzo ciekawe i cenne wpisy na ten temat, myślę że twórcza dyskusja oparta o symulacje ostatnich bardzo gwałtownych ruchów może nam pomoc w ulepszeniu prostego piramidowania blokowego, które choć bardzo dobre na małych interwałach, może nieco szkód narobić przy wszelakich korektach na interwale dość dużym czyli na d1.
Pomysłów mam kilka i chętnie się podzielę, ale by uniknąć formy kolejnego „wykladu” zapraszam do dyskusji.

Radek_S

• Administrator
  • Jr. Member
Odp: Ichimoku i piramidowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 18, 2015, 20:44:46 »
Ja również cały czas zastanawiam się jak sensownie piramidować, a raczej jak sensownie dokładać i zamykać pozycję. Ze swojego skromnego doświadczenia wiem, że najlepiej zarobiłem na pozycjach które trzymałem około miesiąca. Dłużej narazie mi się nie udało. :) Uważam więc, że jedynie dokładanie na długi termin zapewni nam komfort psychiczny bez ciągłego zerkania czy te kilka pozycji nie poszło w drugą stronę. Teraz jak to zrobić? Myślę, że podstawowa zasada to nie otwieranie nowych pozycji jeśli wcześniejsze nie są zabezpieczone! Określamy trend na d1. I co teraz? :) Można teoretycznie dokładać co x pipsową odległość. Nie przemawia to jednak do mnie. Dlaczego? Bo część tych pozycji byłaby zawieszona w powietrzu bez potwierdzenia sygnałem w dodatku na rozjechanej równowadze. Więc jak? Tylko na sygnał z ichimoku. No tak, ale na D1 czy h4 a nawet h1 jest tych sygnałów w miesiącu jak na lekarstwo, więc nie będzie tych pozycji za wiele. Może zatem zejdźmy na m5. :) Czy to nie jest zbyt ryzykowne i czasochłonne? Nie koniecznie. Nie musimy mieć wejść ze wszystkich sygnałów. Wchodzimy jeśli akurat jesteśmy przed komputerem i taki sygnał na m5 się pojawi. Ustawiamy mały stop, bo to przecież m5 i albo pójdzie w stronę naszego trendu albo niewiele tracimy. Jeśli idzie w naszą stronę przestawiamy dość szybko na be i czekamy. Na dziennym wykresie USDCAD zaznaczyłem miejsca gdzie były dość ładne sygnały z m5. Było tego o wiele więcej, ale wiadomo że wszystkiego nie złapiemy. Nie o to chodzi. Nie musimy mieć 20 wejść na tym odcinku. Z dziesięciu prowadzonych po Kijun-sen też byłby super zarobek. To jest mój pomysł na dokładanie. Czy dobry? Nie wiem, bo jeszcze nie udało mi się zbudować piramidy w ten sposób. :)
Goichi Hosada once said about this in the mid 80′s;
“Of the 10,000 or so people who are practicing and trading ichimoku, only about 10 really understand it.”

Janusz

• Jestem nowy
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2015, 12:18:52 »
tylko patrząc na zaznaczone wejścia gdzie wcześniejsze przestawiamy na be to praktycznie większość z nich tak by się zamknęła prawie na kolejnych 2-3 świecach a chodzi o to żeby zrobić skok o tyle żeby piramidę zamknąć dopiero podczas dużej korekty lub zmiany trendu

Tomek Walko

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 19, 2015, 13:05:06 »
Jeśli mamy do czynienia z mocnym trendem każde praktycznie każde dokładanie da nam zysk, jeśli trend jest zbyt słaby wtedy zaczynają się schody.

To co powiedział Radek też ma sens. Wchodzimy na h4 widzimy wejście schodzimy na h1, widzimy że sytuacja odzwierciedla tą z h4, później na m30, jest to samo, schodzimy na m15 i szukamy wejść z ichimmoku. Sytuacje gdy od np. w1 do m15 mamy taki sam trend są rzadkie, ale jeśli są znaczy, że trend jest mocny i jest możliwość otworzenia piramidy.

Do testowania możemy użyć Forex Tester 2 który pokazał mi Patryk, możemy sobie schodzić na niższe interwały. Bądź Simple Forex Tester który pozwala również na testowanie strategii na wielu interwałach jednocześnie.
Dream it. Wish it. Do it.

Radek_S

• Administrator
  • Jr. Member
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 19, 2015, 14:30:53 »
Janusz, masz całkowitą rację, że część tych wejść zakończyła by się  na be albo stracie. Chodzi mi głównie o to aby próbować, bo nie wiemy kiedy nam wejście zostanie na dłużej. Czasem może nastąpić gwałtowna korekta i większość pozycji nam wykosi. Ale zaczynamy od początku naszą mrówczą pracę. W długim terminie nawet kilka z kilkudziesięciu wejść powinno nam ładnie zapłacić.
Miałem wejście jakiś czas temu na kiwi z m5. Było już około 100 pipsów do przodu. Postanowiłem że poprowadzę je po Kijun-sen z d1. Skończyło się na +10. Na początku czułem straszny niesmak. Po zastanowieniu jednak stwierdziłem, że przecież wszystko wykonałem dobrze. Zrobiłem sobie kawkę i szukałem nowego wejścia. :)
Kwestia jak prowadzić kilka już otwartych pozycji jest do głębszego przemyślenia. Kiedyś już o tym wspominałem. Może warto stopniowo pozycję przestawiać na Kijun-sen z H1, H4, D1 i może nawet W1. Nawet jeśli nastąpi jakaś głębsza korekta to te pozycje z H1 i H4 dadzą nam ładny zysk. Może wszystkiego nie wybije i uda nam się złapać coś na dłużej. Ale tego dowiemy się tylko konsekwentnie dokładając, przestawiając stopy itd. Powoli łyżeczką a nie chochlą. Bo tą druga łatwo się zakrztusić. :)
Goichi Hosada once said about this in the mid 80′s;
“Of the 10,000 or so people who are practicing and trading ichimoku, only about 10 really understand it.”

JaceK

• Administrator
  • Jr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 19, 2015, 14:54:37 »
Troszkę mniej agresywne podejście do piramidowania.

Jeżeli już złapaliśmy jakiś trend który trwa 2-3 dni  to naturalną koleją rzeczy są korekty i tutaj bym szukał kolejnego wejścia w naszym kierunku. Zlecanie oczekujące nad/pod dołkiem/szczytem i SL z drugiej strony. Przy każdej nowej pozycji SL podnosimy pod ostatni dołek przy czym pierwsze zlecenie możemy zabezpieczyć troszkę niżej tak aby rynek miał miejsce na głębsza korektę.
Na historii wszystko fajnie wygląda gorzej to wykonać na "żywym" rynku tak aby wbic sie w taki trend który trwa tydzien, dwa, miesiąc.
https://www.youtube.com/watch?v=SaDRUs8yu5I

Przedstawione, poglądy, oceny i wnioski są osobistymi, subiektywnymi poglądami autora i nie mają charakteru rekomendacji. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte  z wykorzystaniem wniosków w nich zawartych, ponosi inwestor.

Janusz

• Jestem nowy
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 19, 2015, 15:29:45 »
Moja propozycja piramidowania. Wejście standard D1 sygnał, h4 wejście dokładanie pozycji po wyjściu z chmury m30-zasady takie same jak wejście -2świeca sl góra chmury, po 2 pozycji 1 na BE. TP ustalamy sztywne zasady na H4 przecięcie chikou przez TK i KJ. Może koledzy informatycy przetestują i na różnych walorach i indexach i na ustawieniach 52 i 119 może być, że coś będzie lepiej chodziło na jednych inne na drugich.

Greg68E

• Administrator
  • Full Member
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 20, 2015, 11:20:11 »
Pomysłów jest dużo, każdy może być dobry, by podejście było obiektywne, oczywiście tylko i wyłącznie z punktu widzenia przyrostu kapitału, bo z czasem dojdą też inne zmienne bardzo indywidualne, takie jak cechy charakteru i ogólne podejście do tradingu, proponuję byśmy symulowali to co konkretnie proponujemy na danych historycznych. Przykład:
Warian 1:
założenia z kursu, para cadjpy, od 29.06.15 jestem pod linia kijun więc mogę szukać sygnałów sell na H4, MM nadal z kursu SL=2%, sygnał jest, sensowny tp jest, przestawiam SL po osiągnięciu 2°go tp na BE po osiągnięciu 3° TP przestawiam na kijun sen, zamykam na ostatnim TP lub po przekroczeniu TP na pierwszej świecy która zamyka się nad tenkan.

Łączny zarobek 8+8-2+8= 22% konta.

Proponuje bysmy w ten sposob opracowali kilka, kilkanascie sygnalow, nie w pipsach a w %, bo o wiele wazniejszy jest stosunek wygranej do przegranej anizeli ilosc pipsow.

Greg68E

• Administrator
  • Full Member
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 20, 2015, 11:31:53 »
Podejście 2:
Piramidujemy, czyli dodajemy na kzdym tp pośrednim i przestawiamy sl na poprzedni:

przy dluuuugim oczekiwaniu na pierwsza pozytywnie zakonczona operacje mamy zarobek rzedu 16%

Greg68E

• Administrator
  • Full Member
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 20, 2015, 12:07:54 »
Podejście 3
Stawiamy prosta piramidę czo 30 pipsow, aż do najdalej obliczonego tp wg fal, wg fal mamy 4 tp nas interesuje ten najdalszy.
Pierwsze dwie operacje są bez sl więc nie mogę dużo ryzykować, założenie to 0,5% to 30 pips, po otwarciu 3 operacji przestawiam sl dał pierwszych 2 na be drugiej czyli jeśli cofnie to pierwsza zarobiła 0.5 drugą jest na be a trzecia bez sl ciągle otwarta. Problem w tym że otwarcie drugiej operacji nie zakłada jeszcze sl więc większe korekty mogą być uciążliwe. Po osiągnięciu 1° tp wg fal ostatnia operacja nie pozostaje już bez sl, wtedy ostatnia operacja ma 3% sl czyli 6 poziomów.

Jeśli nic nie pomyliłem to zarobek w tym przyadku to 52,5% prz ryzyku kontrolowanym.

Oczywiscie przy tak upierdliwym przestawianiu sl dobry bylby automat.

nizu

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 25, 2015, 23:32:38 »
hej

mam pytanie do podejścia nr 3.

Co w sytuacji gdy po otwarciu pozycji cena zawraca nim osiągnie 2 poziom. Nie mamy jeszcze ustawione SL, więc kiedy zamknąć taką pozycję.

Przykład z EURUSD, wejścia na wyjściu z chmury, pozycje co 30 pips, cena osiąga 1 poziom i trochę, a następnie  zawraca.
Mamy dwie pozycje otwarte (wejście + 1 poziom) ale nie mamy jeszcze SL.

Gdyby to tak zostawić to na dziś strata była by 208 pipsów na pozycji z wejścia i 238 pipsów na pozycji z poziomu 1.

Więc gdzieś wcześniej pozycje trzeba zamknąć tylko gdzie? Wejście w chmurę? przebicie TK lub KJ czy może po drugiej stronie chmury?

Greg68E

• Administrator
  • Full Member
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 26, 2015, 10:25:11 »
tak jak zawsze zamykamy operacje, gdy sygnal nie ma juz sensu, chyba ze prowadzisz operacje na d1 biorac pod uwage fale, to samo, fala nie ma juz senscu wiec zamykam. Dlatego operacje te nalezy otwierac malymi lotami, proponowalem 0.5% zamiast 2% w przypadku innych piramid.

karpatym@wp.pl

• Jestem nowy
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 07, 2016, 22:42:13 »
Długo nie odświeżany temat, zapewne sporo się w Pana tradingu zmieniło, mam pytanie gdyż przedstawia Pan tutaj kilka sposobów piramidowania, które zakładają no raczej góra 10 wejść, natomiast na jednym z webinarów wspomina Pan że jeżeli cena pójdzie zgodnie z założeniem, to zdarza się że otwiera Pan nawet około 70 pozycji. Nie ukrywam że prowadzenie tylu operacji, przyprawia mnie o ból głowy, jakie są zasady wejścia i prowadzenia tych operacji? Taką ilość operacji nie da się otwierać i prowadzić ręcznie, można wiedzieć jakim narzędziem się Pan posługuje?

Greg68E

• Administrator
  • Full Member
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 08, 2016, 13:47:10 »
Wreszcie ktos sie odezwal.
Nie prowadze jednoczesnie 70 pozycji, wyglada to troszke inaczej.
Jezeli zalozymy ze mamy dobry sygnal, fala sie zgadza, tp jest super, cykle co do dnia itd itd to co mozemy zrobic z taka informacja??? Mozemy otworzyc operacje ustawic sl i tp wylaczyc komputer i otworzyc po miesiacu. Mozemy tez otwierac duuuzo operacji w zalozonym kierunku i co jakis czas zamykac w miejscu w ktorym spodziewamy sie korekty (nie zmiany trendu) i znow otwierac gdy cena idzie w moim kierunku. Ja ustawiam siatke zlecen oczekujacych i gdy widze ze albo zblizamy sie do jakiegos wsparcia-oporu albo mam za duzo otwartych pozycji (za duzo lotow) zamykam albo wszystko albo czesciowo te operacje ktore zarobily najwiecej.
Przyklad
GbpNzd
25.11.2015 mam potwierdzenie ze moje zalozenie fali N spadkowej jest bardzo prawdopodobne, zaczynam ustawiac piramide, reszta na obrazkach.......

Kazde cofniecie sie ceny jest okazja do dodania nastepnych operacji. Nie musze szukac 20 sygnalow miesiecznie wystarczy kilkanascie w roku, jesli sie pomyle i strace to jest to naprawde niewiele w porownaniu z tym co zarobie jesli sie nie pomyle. Takie troszke hurtowe podejscie do sparawy bo rzeczywiscie kazda pojedyncza operacja R:R moze miec rozny, czesto na niekorzysc. Kolejny plus to taki ze zainkasowane w pierwszej fazie pieniadze pozwalaja na otwieranie wiekszych pozycji BEZ RYZYKA dla kapitalu.

karpatym@wp.pl

• Jestem nowy
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 08, 2016, 19:38:12 »
swietne podejscie, jezeli juz sie dobrze okresli fale i jezeli cena idzie zgodnie z naszymi przewidywaniami to odpowiednie piramidowanie jest kluczem do pomnozenia konta, moje podejscie do piramidowania bylo nieco inne, gdy juz znajdowalem odpowiednia fale i gdy szla w zamierzonym kierunku, schodzilem na h1 i tam szukalem wejsc po drobnych korektach, tak jak na obrazku ponizej poprawne wejscia zaznaczone na zolto (po sygnalach 3 linii), jedynie ostatnie okazalo sie niepoprawne aczkolwiek dalo sie zdazyc przestawic na BE (powiem szczerze ze mialem duzo wieksze nadzieje z tym ruchem na EU, cena bardzo szybko osiagnela TP1 a po impulsie ktory trwal cos ponad 20 dni  spodziewalem sie ze cena dojdzie conajmniej do TP2 a tu spadajaca gwiazda i zwrot, teraz cena zamknela sie juz pod kijun, jezeli cena zacznie jednak isc w gore i zamknie sie jutro powyzej tenkan i kijun to mamy sygnal 3 linii i moim zdaniem cena ma jeszcze czas i miejsce na pojscie wyzej ale kto wie czas pokaze, jestem ciekawy jakie jest Pana lub innych zdanie co do aktualnej sytuacji na tej parze)
Takie podejscie daje mi dosc czesto niezle zarabiac ale caly czas szukam jakiegos lepszego rozwiazania, ma to tez swoje plusy (waskie sl, wiec male ryzyko wejscia po korektach) ale tez i minusy (trzeba obserwowac h1, nie ma tak duzo wejsc jak w przypadku otwierania operacji w Pana sposob, no i czasem cena walnie ostro w gore(dol) bez korekty wtedy ja grajac na korektach tych pozycji nie otworze a Pana oczekujace sie otworza, z kolei minus oczekujacych jest taki jak Pan wymienil ze czesc z nich otwarte beda "w powietrzu" wiec z dosc duzym SL. Piramidowanie to temat rzeka ale moim zdaniem poprawne piramidowanie to klucz do duzych zyskow, dlatego szukam najlepszego sposobu na piramide.
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2016, 07:50:21 wysłana przez karpatym@wp.pl »

dami

• Jestem nowy
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 22, 2017, 09:00:23 »
Witam zrobiłem ladna piramide przynajmniej tak mi sie wydaje :) Mam pytanie odnosnie danych ponieważ mamy dzis odczyt zapasów ropy i tu mam problem czy zamykac pozycje czy trzymac?

bjuadams

• Jestem nowy
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 16, 2017, 14:20:43 »
Odświeżę może ten temat odrabinke. Z tydzień temu zrobiłem piękną piramidkę 20% konta przybyło a teraz od jakiegoś czasu jak tylko chce zrobić piramidę to wywala mnie 1x na sl i 2x na bep ;( Mam wrażenie że prześladuje mnie jakiś pech. A jak wy sobie z ty radzicie bo przyjemne to nie jest.

Roch

• Jestem nowy
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 10, 2018, 22:48:48 »
Witam Greg

Mam zamiar poćwiczyć piramidowanie na testerze i chciałbym stworzyć sobie jasne reguły żeby jak najefektywniej zarządzać piramidą, chciałbym skorzystać z Twojego doświadczenia w związku z tym mam parę pytań

1. Jak gęstą robisz siatkę zleceń, co ile pips zlecenie ?
2. Ile zleceń ma taka siatka ?
3. jak zarządzać stop losem w takim przypadku, kiedy go przestawiać na BE? Gdzie ustawić SL dla pierwszej transakcji ?
4. Gdzie ustawiać TP ? czy na końcu pierwszej fali ?, Czy na kluczowych S/R ?
5. Kiedy wchodzić ponownie w przypadku korekty? czy czekać na ponowny sygnał na h4 ?
6. Czy w tym przypadku kiedy cena zamknie się po przeciwnej stronie KJ na h4 zamykamy wszystko ?

Na razie tyle w praniu pewnie wyjdzie ich więcej :). Będę wdzięczny jeżeli dodasz jeszcze do tego swoje uwagi i wskazówki

Pozdrawiam