Autor Wątek: Pojęcie serii  (Przeczytany 978 razy)

Tomek Walko

• Administrator
  • Sr. Member
Pojęcie serii
« dnia: Wrzesień 27, 2017, 20:24:01 »
Dlaczego zdecydowałem się na obecnym poziomie mojego tradingu do ograniczenia się do 3-4 instrumentów?

Zdecydowało o tym pojęcie serii.

Kiedyś szukałem sygnałów na kilkunastu (nawet 20) instrumentach, zniechęcony negatywnym wynikiem zajętej pozycji przeskakiwałem na kolejny instrument, generowało to pewną ilość serii pozytywnych które prowadziły do ekstazy i planowania co się zrobi z tymi miliardami- oraz pewną ilość serii negatywnych.
Serie negatywne prowadziły do poczucia żalu do nauczycieli tradingu, niepewności, niemożliwości zmiany swojego położenia na giełdzie oraz budowy ogromnego strachu...

Niestety nie zdawałem sobie sprawy, że im trader słabszy, bądź można powiedzieć im jesteś bardziej początkującym traderem, tym znajomość pojęcia serii w grach losowych może uratować Ci tyłek.

W wielu artykułach na ten temat, wyjaśnia się pojęcie serii w odniesieniu do kolejnych TP bądź SL, jest to tylko mniejsza część całej idei serii.

Uważam, że każdy trader mający skuteczność na kilkaset wejść w okolicach 60%-70% i poniżej powinien przyswoić ten temat do poziomu mistrzowskiego.

Otóż ciężko jest początkowemu traderowi badać dany sygnał pod kątem jakości. Początkowy trader musi zdać się na łut szczęścia, bądź inaczej, zdać się na to, że w serii kilkuset - kilku tysięcy operacji, wykorzystując swoją przewagę statystyczną, wynikającą z money managment oraz założeń oczekiwanego zysku wynoszącego przynajmniej więcej niż 2 do 1 znajdzie się w 10-ciu % zarabiających szczęśliwców rynku.

Żeby tak się stało trzeba wykorzystać serię kilkuset - kilku tysięcy operacji, która powinna być wykonana w podobnych warunkach. Pierwszym krokiem do spełnienia tego punktu jest wybranie jednego instrumentu i wykorzystywanie każdego sygnału generowanego przez system.

Na początku naszej drogi jesteśmy jak poławiacze złota.  Zmieniali oni co godzinę rzekę albo szukali nowej?

Jest to trudne, nie przyśpieszymy procesu nauki. Warto jednak ucząc się rzemiosła ubrać ochraniacze które nazywają się MM, oczekiwana skuteczność, pojęcie serii, oczekiwany zysk.

Psychologia w takiej przenośni będzie naszym starszym bratem który skopie nam dupę jeśli ściągniemy choćby jeden z tych ochraniaczy :)
Dream it. Wish it. Do it.

Tetrus

• Jestem nowy
  • Newbie
  • *
Odp: Pojęcie serii
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 30, 2017, 12:13:25 »
Jakie instrumenty wybrales?

Tomek Walko

• Administrator
  • Sr. Member
Odp: Pojęcie serii
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 30, 2017, 14:10:27 »
Cześć,

Ja traduje na EurJpy, Audusd oraz Nasdaq, teraz dorzucam pewnie jeszcze jedną parę walutową, być może GbpCad i na tym koniec jak na razie.
Dream it. Wish it. Do it.